Orientačná ponuka


Zimný štadión Ondreja Nepelu - Oficiálne internetové stránky

Titulní stránka
facebook

Usporiadatelia a sponzori

 • WORLD CHAMPIONSHIP SLOVAKIA
 • Bratislava


Cesta: Titulka > HC SLOVAN BRATISLAVA > Sieň slávy

 

Sieň slávy slovenského hokeja

Sieň slávy
Úcta k histórii a osobnostiam patrí k veľkosti a vyspelosti národa. Všade vo svete je súčasťou výchovy k vlastenectvu, hrdosti na výsledky predchádzajúcich generácii. Z hokeja sa v posledných rokoch akoby vytrácali vzory pre najmladších hokejistov, absentuje aj schopnosť prezentovať vhodnými formami úspešnosť hokeja, oproti iným športom v SR. Práve "Sieň slávy slovenského hokeja" dokáže plniť všetky funkcie, ktoré očakávame a týmto spôsobom chceme a budeme poskytovať príležitosť na spomienky, pripomenutie si najvýraznejších osobností hokejového hnutia spomedzi hráčov, trénerov, tímov, funkcionárov, rozhodcov i hokejových novinárov, na vzácne osobné stretnutia sa so žijúcimi pamätníkmi, najstaršími členmi SZĽH. Sieň Slávy Slovenského hokeja bude pomáhať pozdvihovať hokejové, športové i celospoločenské povedomie a stane sa týmto osobitým spôsobom priekopníkom i pre ostatné športové hnutia. Štatút dáva základný rámec fu

 
 
 • Dárius RusnákDárius RUSNÁK
  Dárius Rusnák začal hrať hokej v Banskej Bystrici, v dorasteneckom veku najskôr za BEZ Bratislava, potom za bratislavský Slovan. V najvyššej súťaži hral za Slovan od roku 1976 do roku 1988, s výnimkou sezóny 1987/88, keď obliekal dres Dukly Jihlava (4. miesto). Bol členom tímu belasých, ktoré 23. marca 1979 získalo ako prvé slovenské mužstvo vybojovalo titul majstra Česko-Slovenska. Skvelý center Slovana, viedol na klubovej úrovni pamätnú formáciu na krídlach s Mariánom Bezákom a Jánom Jaškom, ktorý sa v sezóne 1986(86 stal s 33 gólmi kráľom strelcov vo federálnej lige.

 • Dušan FaškoDušan FAŠKO
  Bol oporou prvého juniorského výberu Slovenska, ktorý v roku 1941 v Garmisch-Partenkirchene pokoril Nemecko a stal sa víťazom zimných hier mládeže. Talentovaný obranca ešte ako gymnazista vybojoval s mužstvom HC Tatry Poprad druhé miesto na majstrovstvách Slovenska. Počas vysokoškolského štúdia obliekal dres VŠ Bratislava. Hral aj za národné mužstvo Slovenska proti Nemecku a na zájazde vo Švajčiarsku bol druhým najlepším strelcom. Po vypuknutí Slovenského národného povstania prerušil štúdium a dobrovoľne vstúpil v rodnom Brezne do 1. ČSA na Slovensku. Mladý právnik sa usadil v Banskej Bystrici, kde pokračoval v hokejovej kariére. Patril medzi prvých Slovákov s trénerskou kvalifikáciou, preto sa už v roku 1952 stal členom užšieho vedenia trénerskej rady Sekcie ľadového hokeja ČOS v Prahe.

 • Dušan PašekDušan PAŠEK
  Skvelý a obľúbený útočník bratislavského Slovana s č. 22, ktorý dokonale využíval svoj fyzický fond. Excelentný strelec, magnet tribún, center, typ ozajstného vodcu, ktorý s kapitánskym ,,céčkom“ na hrudi dokázal strhávať spoluhráčov i vyburcovať fanúšikov. Hokej ostal jeho životom aj po skončení aktívnej činnosti, keď belasý hokejový dres vymenil za funkcionárske sako Slovana. Hráčske skúsenosti, podnikateľské predpoklady i aktivity spolu so všeobecným spoločenským uznaním priam predurčili jeho ďalšiu funkcionársku kariéru.

 • Rudolf TajnárRudolf TAJCNÁR
  Ako chlapec sa venoval viacerým športom. Skúšal to i s tenisovou raketou, s ktorou to jeho starší brat Milan dotiahol až do reprezentácie. Viac si však obľúbil hokej a čoskoro na seba upozornil. Delovkami od modrej bol hokejový obor postrachom brankárov. U útočníkov súpera vzbudzoval rešpekt tvrdosťou, nekompromisnosťou, ku ktorým pridával potrebný prehľad. „Hokej som miloval celým srdcom. Aj po aktívnej kariére, keď som na to nebýval najlepšie, pri pohľade na prenosy z veľkých hokejových stretnutí som vždy pookrial,“ povedal ,,Slon“, ako vravievali vyše stokilovému dobrákovi v kabíne.

 • Igor LibaIgor LIBA
  Často považovaný za najvšestrannejšieho česko-slovenského hokejistu 80. rokov – výborný korčuliar, fyzicky i technicky dokonale vybavený a vyváženou útočnou a obrannou činnosťou. Hokej začal hrať ako desaťročný.

 • Jaroslav WalterJaroslav WALTER
  Ako hráč držiteľ bronzových medailí z MS 1963 v Štokholme (v útoku s Dolanom a Jiříkom) a IX. ZOH 1964 v Innsbrucku (boli súčasne aj svetovým šampionátom), kde hral v útoku s V. Bubníkom a M. Vlachom. Ako tréner sa podieľal na dvoch úspešných kvalifikáciach – Duklu Trenčín doviedol v roku 1976 ako tretí celok zo Slovenska do najvyššej súťaže a Slovan Bratislava sa pod jeho taktovkou vrátil v roku 1982 do najvyššej česko-slovenskej hokejovej súťaže. Na titul čs. majstra a striebro s dorastom Slovana (generácia okolo Rusznyáka a Horvátha) nadviazal ďalšími úspechmi na lavičke seniorov Dukly Trenčín – v sezóne 1987/1988 striebrom vo finále federálnej extraligy a v sezóne 1996/97 titulom majstra Slovenska! Na reprezentačnej lavičke čs. mužstva sa tešil z bronzových medailí na ZOH 1992 v Albertville a o onedlho aj z rovnakého kovu na MS 1992 v Bratislave a Prahe.

 • Karol FakoKarol FAKO
  Život upísaný hokeju. Bez nadsadenia platia tieto slová o skvelom útočníkovi, ktorého čaro hry s hokejkou a pukom drží vyše 60 rokov. Po prvých krôčikoch u Saleziánov, u ktorých začali svoju neskoršiu oslnivú športovú kariéru ďalší chlapci z mesta na Dunaji, sa stal jednou z ikon hokeja v belasom drese. Bol jedným z pilierov, na ktorom sa v päťdesiatych rokoch začali stavať pevné múry neskoršej bašty československého hokeja – bratislavského Slovana. Brilantný technik – s hokejkou i korčuliarsky - už koncom štyridsiatych rokov naskočil na prvoligový ľad, premiérovo v roku 1948 v Českých Budějoviciach po boku vysnívaných hráčov ŠK Bratislava Reimanna, Reitmeyera, Fábryho, Bolardta, Kuchára...

 • František GregorFrantišek GREGOR
  Hokejová Bratislava mala v minulosti nevyčerpateľnú zásobáreň talentov. Veľká, ak nie rozhodujúca časť z nich sa grupovala zo športového srdca hlavného mesta – z Tehelného poľa. Blízka plocha zamrznutej Kuchajdy bola priam liahňou. Na nej sa v nekonečných detských "mačoch" do zimného šera brúsili prvé hrany žulového charakteru a tvrdosti budúceho veľkého hokejového obrancu. Jedného z najväčších aký dovtedy na slovenskom ľade vyrástol.

 • Milan KuželaMilan KUŽELA
  Celé generácie slovenských hokejistov snívali o titule v spoločnej československej najvyššej súťaži. Sen sa naplnil v piatok 23. marca 1979. V tento historický deň hokejisti bratislavského Slovana pred beznádejne vypredaným bratislavským hľadiskom zdolali Teslu Pardubice 6:2 a pred posledným duelom v Litvínove získali nedostihnuteľný náskok. Mužom, ktorý viedol nezabudnuteľnú belasú družinu bol obranca Milan Kužela.

 • Vincent LukáčVincent LUKÁČ
  Expres na korčuliach, ktorý bol postrachom brankárov na celom svete. O prostrednom z košického bratského tria Lukáčovcov tvrdievali muži s lapačkou, že je lepšie hrať s ním ako proti nemu! Vinco, medzi kamarátmi zabávač na pohľadanie, na ľade nepoznal s brankármi zľutovanie.

 • Vojtech OkoličányVojtech OKOLIČÁNY
  Priekopník ľadového hokeja na Slovensku, jeho ozajstný budovateľ, jeden z prvých rýdzich predstaviteľov pôvodnej hráčskej generácie. Hokejový obranca, skvelý rozhodca a uznávaný funkcionár. Čs. športovej verejnosti bol známy predovšetkým ako energický rozhodca. Vysoký kredit mal vo vedení IIHF, medzi funkcionármi zo zámoria i Škandinávcami. Ako medzinárodný rozhodca viedol rad zápasov na ZOH 1948 v St. Moritzi (Švajč.).

 • Ján JendekJán JENDEK
  V päťdesiatych rokoch výborný brankár, ktorý v hokejovej klietke strávil s lapačkou 20 sezón. Kariéru vrcholového brankára prežil v armádnom ATK Praha v bratislavskom NV a neskôr Slovane. V lige debutoval v sezóne 1950 – 1951 v spoločnosti takých hráčov akými boli Jindro Reitmayer, Juraj Kočan, Dodo Reimann, Emo Fábry, Karol Fako, Rudolf Horský či Rasťo Jančuška, v neskorších rokoch zasa Ján Starší, Jozef Golonka, Július Černický, Pavol Zábojník. V roku 1954 už ako reprezentant odolal ponukám popredných českých oddielov a vrátil sa do druholigového Slovana, aby mu pomohol k návratu do najvyššej súťaže. Bol symbolom vernosti hokejistov v belasom.

 • Rastislav JančuškaRastislav JANČUŠKA
  Najskôr ako hráč a neskôr z pozície trénera profiloval bratislavský Slovan do pozície jedného z najlepších mužstiev celoštátnej ligy, v ktorej boli Bratislavčania v mocnej konkurencii dlhé roky korunným princom čs. hokeja. Výsledky jeho práce neostali bez ozveny ani v zahraničí – kde v HC Bazilej i v reprezentácii oživoval slávu hokeja v krajine helvétskeho kríža. Po osi hráč – tréner bolo vrcholom jeho kariéry funkcionárske pôsobenie v najvyšších štruktúrach čs. hokeja. Jazykovo fundovaný odborník so skúsenosťami z riadenia v špičkovom podniku mal prirodzenú autoritu, pôsobil v hokejovom hnutí zjednocujúco, dôsledne presadzoval podmienky komplexného rozvoja slovenského hokeja. Pokračoval v línii výstavby ZŠ. Počas jeho vedenia výrazne stúpol podiel hráčov, trénerov i funkcionárov vo federálnych výberoch, kam dvere otvárala Jančuškova fundovanosť, diplomacia i spoločenský takt.

 • Miroslav ČervenkaMiroslav ČERVENKA
  Všestranný športovec, vynikajúci telovýchovný funkcionár. Ako bývalý hokejista mal prirodzenú náklonnosť k ľadovému hokeju a jeho potrebám. Podieľal sa na organizačnom úspechu majstrovstiev sveta v roku 1959, keď zápasy skupiny v Bratislave (Kanada, Švajčiarsko, Poľsko a ČSSR) videlo dovedna vyše 60 tisíc divákov!

 • Vladimír DzurillaVladimír DZURILLA
  Brankár s brilantne vybrúseným štýlom, bleskurýchlou lapačkou a železnými nervami. Jeden z hrdinov I. ročníka Kanadského pohára v roku 1976. Medzi slovenskými hokejistami držiteľ najväčšieho počtu medailí z vrcholných podujatí. Na prelome tisícročí vyhlásený za víťaza ankety slovenského hokejistu storočia.

 • Jozef GolonkaJozef GOLONKA
  Legendárny hráč bratislavského Slovana s č. 9 i veľká osobnosť aj v drese čs. reprezentácie. Skvelý technik, nesmierny bojovník, excelentný strelec, magnet tribún, milovaný vlastnými a preklínaný súpermi. Ale vždy uznávaný. Stredný útočník, typ ozajstného vodcu, ktorý vedel na ľade všetko - strhávať spoluhráčov i vyburcovať fanúšikov. Jedna z ikôn nášho hokeja.

 • Ján StaršíJán STARŠÍ
  V roku 1981 s nemeckým SC Riessersee majster krajiny. V sezóne 1959/60 kráľ ligových strelcov. V útoku v centri s Fakom a neskôr Golonkom a na druhom krídle s Černickým vytvorili legendárnu formáciu bratislavského Slovana. Vo dvojici s Karlom Gutom doviedli reprezentačné mužstvo Československa k dvom titulom majstra sveta a sú najúspešnejšou trénerskou dvojicou v histórii československého hokeja. Počas ich šesťročného spoločného pôsobenia neskončila reprezentácia na MS horšie ako druhá! Ján Starší pozoruhodne spájal teoretické vedomosti vysokoškolského pedagóga na FTVŠ a najnovšie poznatky z vývoja svetového hokeja s praktickými tréningovými metódami.

 • Václav NedomanskýVáclav NEDOMANSKÝ
  Kanonier na pohľadanie. Štyrikrát kráľ ligových strelcov, so 163 gólmi je najlepší strelec československej reprezentácie v histórii. Na svetových šampionátoch trikrát nominovaný do All Star teamu, na MS 1974 vyhlásený za najlepšieho útočníka. Vrcholný hokej hral celých 20 rokov! Z toho tucet v drese Slovana Bratislava s č.14, v ktorom roky potvrdzoval útočník s vynikajúcimi fyzickými parametrami a obávanými strelami kvality zakončovateľa najvyšších svetových kvalít. To mu vynieslo na zájazdoch reprezentácie do Kanady od novinárov prezývku Big Nedo. Aj napriek tomu, že sa na profesionálny ľad dostal až v tridsiatke, stihol si v zámorskom hokeji vybudovať najvyšššie renomé.

 • Stan MikitaStan MIKITA
  Vyjadrením pozoruhodnej premeny spôsobu hry rodáka z Liptova, ktorý odišiel za veľkú mláku ako 8-ročný Stano Gvoth (osvojil si ho strýko Joe Mikita), v počiatkoch často trestaného hokejistu, je dvojnásobný zisk Lady Byng Memorial Trophy (1967 a 1968), trofej pre najslušnejšieho hráča s vysokými hernými kvalitami! Aj mimo ľadu ostal Stan vždy sám sebou. Láskou k rodnému Slovensku sa nikdy nehanbil, naopak, hrdo sa k nemu hlásil.

 • Ladislav TrojákLadislav TROJÁK
  Košický rodák v drese pražského LTC sa presadil v silnej konkurencii českých a moravských hokejistov vďaka výbornému korčuľovaniu a skvelému zmyslu pre bránenie. Na MS 1947 v Prahe sa v útoku spolu so Zábrodským a Konopáskom pričinil veľkou mierou o prvý titul majstrov sveta. Charakterizovalo ho skromné vystupovanie a džentlmenská hra.

 • George GrossGeorge GROSS
  Je o.i. podpredsedom AIPS (Svetová asociácia športových novinárov) i prezidentom Sports Media Canada, členom nominačného výboru Športovej siene slávy Kanady, v rovnakej funkcii fungoval v torontskej Hall of Fame, do roku 2002 bol členom tlačovej komisie MOV. Obrovský kus práce odvádza na poli charity v prospech detí.

 • Ladislav HorskýLadislav HORSKÝ
  Jeho viaceré teoreticko-metodické publikácie vyšli aj v zahraničí (Hra hokejového brankára, Ľadový hokej - útok a obrana, Tréning v ľadovom hokeji), kde našli tiež výraznú odozvu. Publikoval v odborných časopisoch. Podieľal sa na výchove trénerov, prednášal v zahraničí, v USA, Kanade, bývalom ZSSR a inde.

 • Michal PoloniMichal POLÓNI
  Jeden z veľkých propagátorov kanadského hokeja na Slovensku. Bol hráčom, rozhodcom (na MS i na ZOH), funkcionárom, zaslúžilým trénerom. Vychoval v Bratislave niekoľko generácií hokejistov. Jeho rukami prešlo vyše 700 mladých hokejistov, neskôr mnohých veľkých postáv československého hokeja - Fako, Olša, Zábojník, Jendek, Guryča, Dzurilla, Golonka, bratia Gregorovci, Čapla, Tajcnár, Kužela, Ujváry, Dučaj i bratia Marián,

 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Sieň slávy slovenského hokeja

Zobraziť aktuálne dokumenty | archív dokumentov | dokumenty vrátane archívu

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vybraté odkazy


Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


web & redakčný systém  |  Prihlásiť sa  |  Registrovať sa  |  Mapa stránok